Prvýkrát aj v Bardejove

Dvanásteho októbra je svetový deň reumatizmu. Minulý týždeň si tento deň pripomenuli prvýkrát aj v Bardejove. Aj v našom meste sa nachádza aktívna pobočka Ligy proti reumatizmu. Na pripomenutí si tohto dňa sa predstavili aj tanečníčky z TS AFCommunity, moderátorom bol Jozef Barborík. 

Reumatizmus je bolestivé ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým pohybový aparát. Reumatizmus spôsobuje zápaly kĺbov, svalov, kostí a väzív, niekedy aj chrbtice. Aj keď je často napadnutý len jeden kĺb, jedná sa o ochorenie celého organizmu. Reumatizmus sprevádza bolesť, stuhnutosť, obmedzenie činnosti napadnutých kĺbov, kostí i svalov. Medzi reumatické choroby patrí zhruba šesťdesiat chorôb - tými najzávažnejšími a najčastejšími sú reumatoidná artritída, osteoartritída, DNA, reumatická horúčka.

Reumatoidná artritída je ochorenie, ktorým trpí asi 1% slovenskej populácie, 3x častejšie ženy ako muži. Zvyčajne sa objavuje medzi 20. a 50. rokom. Úlohu hrajú okrem iného genetické dispozície. Je to ochorenie tzv autoimunitné, čo znamená, že imunitný systém je zameraný proti vlastným tkanivám a orgánom. Bunky obranného systému tela útočí na vlastné tkanivá kĺbov a spôsobujú bolestivé opuchy, zápaly alebo spôsobujú zánik buniek v kĺboch. Každý vonkajší imunitný podnet (napr. rôzne infekcie a podobne) môže túto autoimúnne reakciu naštartovať.

Reumatizmus sa prejavuje symetricky, teda postihuje väčšinou obaja protistranná kĺby. Niektoré počiatočné príznaky majú nešpecifický charakter - únava, úbytok hmotnosti a pod Obraz reumatoidnej artritídy je niekedy dokončený kožnými, lekár podľa (srdcovými), pľúcnymi či hematologickými (krvnými) prejavy. Laboratórnym kritériom je prítomnosť tzv reumatoidného faktoru. Medzi prvé príznaky reumatizmu patrí bolestivé opuchy drobných kĺbov na rukách. Typická je ranná stuhnutosť, ktorá môže trvať aj niekoľko hodín. Zápalový proces postihuje aj kĺby nôh, členkov a kolien. Bolesť sa ozýva pri pohybe iv kľude, trpia aj svaly a vznikajú deformity rúk a nôh. Postihnutie kĺbov a tkanív tiež sprevádzajú ďalšie príznaky, akými sú únava, zvýšená telesná teplota alebo nechutenstvo.

(14:10, red, biolampa-biostimul.net)